Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek
Děj seriálu se odvíjí od okamžiku, kdy Dave Lister (Charles Craig), třetí technik na těžařské vesmírné lodi Červený trpaslík, předstupuje předstupuje před kapitána. Za to, že propašoval na palubu kočku, je uzavřen do stáze (kde neplatí čas!), čím paradoxně unikne smrti. Stane se totiž nehoda, při které celá posádka zemře a vesmírný, tichý a prázdný. Tedy téměr prázdný...
Po třech milionech let samoty napadne Hollyho (Lovett Norman)-lodní počítač-že propustí Listera ze stáze. Tomu uplynula ve stázi sotva vteřina času a situace, ve které se náhle ocitá se mu zdá zkrátka nemožná. Aby se Dave nezbláznil, Holl vyvolá holoprojekci jednoho ze zemřelých členů posádky. Přastože se lodní počítač chlubí IQ 6000, vyvoleným čloěkem/projekcí je arnold Rimmer (Chriss Barrie)-Listerův ne-zrovna-nejlepší-přítel, navíc arogantní, neschopný a sobecký.
Za ony tři miliony let se z Listerovy kočk evolucí vyvinul Kocour (John-Jules Danny)-ješitný tvor, podle vlastních slov "nejkrásnější kluk na lodi". Jeho perfektní orientace v extravagantní m
ódě a až chrobná čistota kolidují s nízkou inteligencí a očividným přehlížením všch kromě sebe
Ne jedné z planet naleznou naši hrdinové dávno ztroskotanou loď a na její palubě stále funkčního androida Krytona (llevellyn Robert)-puntíčkářského uklízeče, kuchaře a vůbec "ideálního manžela" neschopného lži.
V průběhu seriálu se před kamerou vystřídá plejáda postav od humaniodů, až po legendární toustovač. Některé osoby se jen mihnou, mnohé účinkují ve více dílech, pár jich odejde a jejich místa nahradí jiné. Červeného trpaslíka ale dělají především Lister, Rimmer, Kocour, Kryton a Holly.


Obrazek


Slova, která zaručeně uslyčíte na palubě Červeného trpalíka:

 

Rimmer: Nejspíš máš pravdu, Listere. Musím se dát zase dohromady. Ale musíš mi pomoct. Budeš mýma rukama a mým hmatem.
Lister: Já znám ten druh věcí, na který rád šaháš! Nic takovýho!


Lister: Ty sis natočil svojí smrt?
Rimmer: Holly to pro mě udělal.
Lister: Ty seš fakt ujetej, Rimmere.
Rimmer: Nechápu proč. Jsou kazety ze svateb i porodů.
Lister: Takže jako uděláš mejdan, kde promítneš film o tom, jak si natáh bačkory?


Rimmer: Jsi tak užitečný, jako automat na kondomy ve Vatikánu.


Kryton: A já se vám také líbím.
Rimmer: Ty ovšem, že ne, ty vypadáš jako okousaná tužka s gumou na konci.


Kryton: Byl řadový letecký mechanik, nula, nicka, chrchel plovoucí v toaletní míse života.


Kryton: Tento nešťastník, tento hlupáček, tato parodie na muže...


Kryton: Čas: neznámý. Místo: neznámé. Příčina nehody: neznámá. Doufám, že tento záznam pomůže objasnit nehodu, ke které tu došlo.


Rimmer: Říkám ti, Kryton tady přebírá moc. Pomalu, ale jistě. Pamatuješ si, jaký býval? Ublafaná ruina, neasertivní, nulové sebevědomí, výčitky svědomí, s duchem podřazenosti. Tehdy jsem ho měl moc rád.


Kocour:Ta loď měla obrovské krystalové turbíny,takže 21 nebo 22 století,možná 23 nebo 24,maximálně 25,26,27 století ale je to bez záruky.